Ugrás a fő tartalomra

Erich Lessing

 Erich Lessing (Bécs, 1923-2018.) osztrák fotográfus, fotóriporter.



Lessing Bécsben született, fogorvos apa és zongoraművész anya fiaként. A fotózást 13 évesen kezdte, autodidakta módon tanult fényképezni. A középiskolai befejezése előtt, Hitler hatalomátvétele, az Anschluss miatt 1939-ben kénytelen volt elhagyni Ausztriát és Palesztinába menekült, de édesanyja Auschwitzban halt meg. 

Lessing közben csatlakozott a brit hadsereghez, fotósként és sofőrként működött.
A második világháború után visszatért Ausztriába, és profi fotóriporterként egy hírügynökséghez szegődött, fotói a Time, a Fortune, a Life, a Paris Match, a Picture Post, az Epoca és a Quick magazinokban jelentek meg.
A háború utáni kommunista országok közéletét örökítette meg. "Meg akartam mutatni, milyen a háború utáni élet. El akartam mondani az igazságot mindarról a fájdalomról, halálról és rombolásról, amellyel Európának szembe kellett néznie, ahogy kiutat keresett a katasztrófából." 
Lessing érzékenységére jellemző, hogy előre sejtette a közép-európai változásokat. Ausztria függetlenedése (1955.) után még inkább Közép-Európa kezdte érdekelni. "Mivel az volt az érzésem, hogy 1956-ban itt valami történni fog, ezért azt javasoltam a Life képes folyóiratnak, készítsen tudósításokat a négy legfontosabb kommunista országról, az NDK-ról, Lengyelországról, Csehszlovákiáról és Magyarországról."
1956-ban háromszor is járt Magyarországon, ahol a külföldi tudósítók könnyen mozoghattak, bejutott a házi őrizetben lévő Nagy Imréhez is, akiről ikonikus fotókat készített.
Egyik leghíresebb képe 1956 júniusában készült: egy szerelmespárt ábrázol a városligeti Sztálin-szobor előtt; a másik októberben, a ledöntött szoborról született.
Lessing egészen a szovjet határig követte a kivonuló hadsereget, és ott meglepetten tapasztalta, hogy a tankok Magyarország felé visszafordulnak. 
1956 decemberében tért vissza Budapestre. Ekkor készültek a vereséget, a reménytelenséget megörökítő képei.
Egyik fotója különös hangsúlyt kapott, ugyanis Lessing is levette azt a Pruck Pált, akinek fotója 2016-ban vitatottá vált. Lessing képe bizonyítékként szolgált az elfajult vitában.
Lessing tanított és előadott Arles-ban, a Velencei Biennálé, a Salzburgi Nyári Akadémián, a bécsi Iparművészeti Akadémián. Fotóiból világszerte rendeztek kiállításokat, 60 ezer képből álló életművét az Osztrák Nemzeti Könyvtár archívumának adományozta. 
2018 augusztusában halt meg.

Nézd meg Tőry Klára, fotótörténész előadását!



Mai Manó Online Fotóegyetem - 1956 fotósa: Erich Lessing - Tőry Klára, fotótörténész előadása. In: MaiManoHouse [Youtube], 2018.10.22., 90 perc, URL:https://youtu.be/CaJoseCmvGg Utolsó letöltés:2021.10.06.

A kép forrása: Szegő György: Erich Lessing: Négy évszak, Budapest, 1956. Fotóművészet, 2007/1. szám URL: http://www.fotomuveszet.net/korabbi_szamok/200701/erich_lessing_negy_evszak_budapest_1956 Utolsó letöltés: 2021. 10. 06.

Megjegyzések

  1. örülök, hogy annyira szeret fotózni, hogy akár a saját életét is kockáztatja vele!

    VálaszTörlés
  2. Hogyan érintette édesanyja halála? Milyen hatással volt az életére?

    VálaszTörlés
  3. milyen volt először egy profi fényképezőgéppel dolgozni?

    VálaszTörlés
  4. Nagy meglepetéssel töltött el, amikor megláttam, hogy Erich Lessing is ugyanakkor kezde a fotózást, mint én, azaz 13 évesen.

    VálaszTörlés
  5. Csodálom a fotózás iránti szenvedélyét!

    VálaszTörlés

Megjegyzés küldése